TAŞIT PULU PARK YERLERİ

1- Akademik, Akademik Süreli ve İdari taşıt pulu bulunan araçlar; bölüm park yerleri, KKM ve Kafeterya otoparkları, Genel park yerleri (Çarşı Bölgesi, Büyük Spor Salonu ve Tenis Kortları) ve Uydu park yerlerini kullanabilirler.

2- Lojman taşıt pulu bulunan araçlar; bölüm park yerleri, KKM ve Kafeterya otoparkları, Genel park yerleri (Çarşı Bölgesi, Büyük Spor Salonu ve Tenis Kortları) ve Uydu park yerlerini kullanabilirler.

3- Öğrenci Sarı (Yerel) taşıt pulu bulunan araçlar; bölümlerde öğrenci park yerleri, Kütüphane, Kafeterya ve KKM otoparkları, Genel park yerleri (Çarşı Bölgesi, Büyük Spor Salonu ve Tenis Kortları) ve Uydu park yerlerini kullanabilirler. Merkez Mühendislik Binası, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Kimya Bölümü, Fizik Bölümü, Matematik Bölümü ve Beşeri Bilimler Binası park yerlerinde Öğrenci Sarı (Yerel) park yeri yoktur.

4- Öğrenci Kahverengi (Uydu) taşıt pulu bulunan araçlar; Spor Merkezi yanı (MODSİMMER Uygulama Merkezi karşısı) park yeri, Kıyı Liman Laboratuvarı Güney bölgesindeki Yalıncak Yolu Uydu park yeri, A-2 Metro Kapısı park yeri ve Yurtlar bölgesinde kendilerine ayrılan park yerlerini kullanabilirler. Kütüphane, Kafeterya ve KKM park yerleri ile Bölümlerde öğrencilere ayrılan park yerlerini kullanamazlar. Mesai saatleri dışında (18.00-07.00 Saatleri arasında) ve hafta sonları bölüm park yerlerini kullanabilirler.

5- Vakıf taşıt pulu bulunan araçlar; ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık ve Eğitim Hizmetleri, EBİ, Mustafa Parlar Vakfı, ODTÜ TÜBİTAK (UZAY, SAGE, MAM), TEKNOPARK, KOSGEB park yerleri, uydu öğrenci park alanları ve KKM park yerini kullanabilirler.

6- Mezun taşıt pulu bulunan araçlar; uydu öğrenci park alanları ve KKM park yerini kullanabilirler.

7- TEKNOKENT taşıt pulu bulunan araçlar; TEKNOKENT yerleşkesinde bulunan park alanı, uydu öğrenci park alanların ve KKM park yerini kullanabilirler.

8- TEKNOKENT A-7 taşıt pulu bulunan araçlar; Giriş, çıkış için TEKNOKENT Kapısını kullanabilirler. Ancak, yerleşke içerisine giriş yetkileri olmadığı için park yerlerini kullanamazlar.

9- Kolej taşıt pulu bulunan araçlar; Kolej park alanı, uydu öğrenci park alanları ve KKM park yerini kullanabilirler

10- Kolej A-7 taşıt pulu bulunan araçlar; Giriş için A–7 Kapısını, çıkış için A-2 Kapısını kullanır, yerleşke içindeki kapıları ve park alanlarını kullanamazlar.

11- Misafir taşıt pulu bulunan araçlar; bölüm park yerleri, KKM ve Kafeterya otoparkları, Genel park yerleri (Çarşı Bölgesi, Büyük Spor Salonu ve Tenis Kortları) ve Uydu park yerlerini kullanabilirler.

12- Misafir-2 (Öğrenci Veli) taşıt pulu bulunan araçlar; Park yetkisi yoktur. Park yerlerini öğrenciyi bırakıp çıkmak için kullanabilirler (Öğrenciler bu taşıt pulu olan araçları kullanamaz).

13- Misafir-2 (Havuz ve Spor Kulübü Üyeleri) taşıt pulu bulunan araçlar; Giriş saatlerine uymaları koşuluyla Havuz ve Spor tesislerinin park alanlarını kullanabilirler.

14- Misafir-2 (Plasiyer) taşıt pulu bulunan araçlar; Giriş saatlerine uymaları koşuluyla kısa süreli malzeme indirmek için bölüm park yerlerini kullanabilirler.

15- Hafta sonu Kursiyer taşıt pulu bulunan araçlar; Belirtilen kurs günleri ve saat aralığında giriş yapabilir ve kurs gördükleri bölüm park alanları, uydu öğrenci park alanları ve KKM park yerini kullanabilirler.

16- Hafta İçi Akşam Kursiyer taşıt pulu bulunan araçlar; Belirtilen kurs günleri ve saat aralığında giriş yapabilir ve kurs gördükleri bölüm park alanları, uydu öğrenci park alanları ve KKM park yerini kullanabilirler.

OTOPARK KULLANIM KURALLARI

1. Araçların taşıt pulu statülerine uyumlu park alanlarını kullanmaları zorunludur.

2. Otoparklarda engelli sürücüler için ayrılan park yerlerine diğer sürücülerin park etmesi yasaktır. Tespit edilmesi halinde taşıt pulları süreli veya süresiz olarak makam onayı ile iptal edilir.

3. Otoparklar dışında kalan alanlara, kaldırımlara, yol kenarlarına ve taşıt pulu statüsüne uygun olmayan park yerlerine park ettikleri tespit edilen araç sürücülerinin taşıt pulları süreli olarak ve tekrarı halinde süresiz olarak makam onayı ile iptal edilir.

4. Araçlarında Uydu (Kahverengi) taşıt pulu olan öğrencilerin sadece Spor Merkezi yanı (MODSİMMER Uygulama Merkezi karşısı) park yeri, Kıyı Liman Laboratuvarı Güney bölgesi park yeri, Yalıncak yolu uydu park yeri, A-2 metro kapısı park yeri ve Yurtlar bölgesinde kendilerine ayrılan park yerlerini kullanmaları zorunludur. Yerel (Sarı) taşıt pulu sahibi araçlar uydu (Kahverengi) park yerlerini de kullanabilirler.

5. Hatalı park eden sürücülerin araçlarına çağrı belgesi bırakılır ve sürücüye konuyla ilgili elektronik posta gönderilir. Sürücünün 3 kez hatalı park ettiğinin tespit edilmesi halinde taşıt pulu süreli veya süresiz makam onayı ile olarak iptal edilir.

6. Park yasağı levhası olan yerlere, yol üzerine, çöp konteyner önüne, depo girişine, yangın ve ambulans yoluna, topraklık alanlara, ring duraklarına, dolmuş durağına ve park yerlerindeki orta alana park etmek yasaktır.

7- Servis güzergâhı üzerindeki yol kenarına (Doğu – Batı Yurtlar bölgesi ve Kolej bölgesi) park etmek yasaktır.

Tüm sürücülerin, yerleşkemiz içerisinde araç kullanırken, yukarıda belirtilen kurallara titizlikle uymalarını, ayrıca yaya ve araç güvenliği için azami dikkat göstererek, trafiği tehlikeye atacak davranışlardan kaçınmalarını önemle rica ederim.


Son Güncelleme:
29/09/2021 - 12:49