Online Taşıt Pulu Başvuru Sistemi

Taşıt pulu başvurularının elektronik ortama taşınması için çalışmalar başlatılmıştır ve https://tasitpulu.metu.edu.tr sayfası hizmete açılmıştır. Elektronik ortama geçiş için öncelikli olarak yoğunluk ve sirkülasyonun yüksek olduğu sarı ve kahverengi taşıt pulları seçilmiştir. Diğer taşıt pullarının başvuru süreçlerinin de elektronik ortama geçişi için çalışmalar devam etmektedir.

 

Sarı ve kahverengi taşıt pulları başvuruları için mevcut süreçlerdeki değişiklikler aşağıda  belirtilmiştir.

 1. Lisans öğrencilerinin Güz Dnmei için sarı taşıt pulu verilmeyecektir.
 2. Sürecin sonraki aşamaları bu davetiye bağlantıları üzerinden elektronik ortamda ilerleyecektir. Öğrenci epostalarının süreç boyunca sıkça kontrol edilmesi sürecin sağlıklı yürümesi için oldukça önemlidir.
 3. Her öğrencinin sadece 1 tip taşıt pulu için ve 1 adet başvuru hakkı bulunmaktadır. Eğer iki farklı başvuru olursa, sadece 1 tanesi değerlendirilmeye alınacaktır.
 4. Tüm kahverengi taşıt pulu başvuruları ve lisansüstü öğrencileri için sarı taşıt pulu başvuruları ise https://tasitpulu.metu.edu.tr üzerinden yapılacaktır.
 5. Enformatik Enstitüsü lisansüstü öğrencileri sarı taşıt pulu başvuruları bölümleri üzerinden yapılmaya devam edilecektir.
 6. Sisteme girilen bilgilerin doğruluğu sürecin geri kalanında problem yaşanmaması için oldukça önemlidir.  Başvurular öncesinde https://ihm.metu.edu.tr/tr/tasit-pulu-alma-kosullari adresindeki taşıt pulu başvuru koşulları dikkatlice incelenmelidir.
 7. Sisteme ilk bilgi girişi tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine girdikleri bilgileri onaylamaları için onay epostaları gönderilecektir. Onay epostasındaki bağlantı açıldığında  taşıt pulu başvurusu tamamlanmış olacaktır.
 8. Başvuru sahibinin onayından sonra sisteme girilen bilgiler taşıt pulu ofisi tarafından incelenecek ve onaylanacaktır.
 9. Yapılan başvurunun onaylanıp onaylanmadığı bilgilendirmesi gönderilecek otomatik eposta ile yapılacaktır.
 10. Onaylanan sarı ve kahverengi taşıt pulu başvuruları için epostada gönderilen hesaplara belirtilen miktarlar yatırılacaktır.
 11. Epostada belirtilen zamanda ödeme işlemini gösterir dekont ile birlikte taşıt pulu ofisinden taşıt pulunun elden teslim alınması gerekmektedir.
 12. Taşıt pulu teslim sürecinde ilgili belgelerin (kimlik, ehliyet, araç ruhsatı, ödeme dekontu) ibrazı gerekmektedir. Bu belgeler olmadan taşıt pulu teslimi yapılmayacaktır.

 

Taşıt pulu başvuru koşulları ve diğer bilgiler için http://ihm.metu.edu.tr/tr/tasit-pulu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,


Son Güncelleme:
16/10/2020 - 10:05