1-ÖĞRENCİ TAŞIT PULU

Bu taşıt pulları 24 saat geçerlidir.

 • Lisans, Lisansüstü öğrencileriyle, Yabancı Diller Yüksekokulunun uzun süreli kursiyerleri (sertifika programı) ve özel öğrenciler için her eğitim-öğretim yılı başında Fakülte/Bölüm Başkanlıklarınca oluşturulacak kontenjan listesine göre verilir.
 • Öğrencinin kendisi, eşi, annesi, babası, çocukları, kardeşleri, kayınbabası, kayınvalidesi veya şirketleri adına kayıtlı araçlar için en fazla 1 adet verilir.
 • Öğrencinin adına kayıtlı taşıt pulu yoksa teyzesi, halası, amcası, dayısı adına kayıtlı araçlar için yakınlığını belgelemek ve noterden alınacak kullanım vekâletine (muvafakatname) istinaden Genel Sekreterlik makamına iletilecek; yerleşke içerisinde aracı sadece kendisinin kullanacağını yazılı olarak taahhüt ettiği dilekçenin onaylanması ile en fazla 1 adet taşıt pulu verilir. Öğrencinin kendi adına araç satın alması durumunda daha önce verilen taşıt pulu iade edilmelidir.
 • Lisansüstü öğrencilerinin herhangi bir şirkette çalışması ve adına kayıtlı taşıt pulu olmaması durumunda, şirket tarafından kendilerine tahsis edilen araçlara taşıt pulu alabilmeleri için; yine şirket tarafından düzenlenecek resmi yazıyla İç Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir. Müdürlüğün onayı ile en fazla 1 adet taşıt pulu verilir.
 • Öğrenci taşıt pulu verilen araç yerleşke içerisinde öğrencinin kendisi, eşi, anne ve babası veya Üniversitemiz öğrencisi olan kardeşleri tarafından kullanılabilir.
 • Üniversitemizden mezun olup tekrar öğrenciliğe dönenlere öğrenci taşıt pulu verilir.
 • ODTÜ Vakfı ve bağlı kuruluşlarında veya ODTÜ TÜBİTAK (UZAY, SAGE, MAM) bünyesinde çalışan Üniversitemiz öğrencilerine, öğrenci taşıt pulu tam fiyat ücretinden verilir.
 • Üniversitemiz öğrencisi olup Spor Müdürlüğü veya Spor Kulübünde antrenör olarak çalışan öğrencilere, öğrenci taşıt pulu tam fiyat ücretinden verilir.
 • Öğrenci taşıt pulları her eğitim-öğretim yılı başında verilir ve eğitim-öğretim yılı içinde öğrenciliği aktif olduğu sürece geçerlidir.
 • Üniversite yönetimi tarafından izin verilmeyen etkinlik ve faaliyetlerde bulunan Öğrencilerin taşıt pullarına 30 gün boyunca bloke konulur.

 

a)      SARI taşıt pulu ile;

 • Lisans öğrencileri için Bölüm Başkanlıkları, YDYO (Hazırlık) öğrencileri için Yüksek Okul Sekreterliği, Enformatik Enstitüsü öğrencileri için Enstitü sekreterliği, tarafından her eğitim öğretim yılı başında (güz dönemi derslerin başladığı ilk hafta) bölüm kontenjan sayısı kadar talep toplanmaya başlanacaktır. Sarı taşıt pulu almaya hak kazanan öğrencilere, başvuru linkleri e-postalarına iletilecektir.
 • Lisansüstü öğrencileri için (Enformatik Enstitüsü hariç) Online başvuru https://tasitpulu.metu.edu.tr sitemi üzerinden başvuru yapacaklardır
 • Öğrenci Sarı (Yerel) taşıt pulu bulunan araçlar; bölümlerde öğrenci park yerleri, Kütüphane, Kafeterya ve KKM otoparkları, Genel park yerleri (Çarşı Bölgesi, Büyük Spor Salonu ve Tenis Kortları) ve Uydu park yerlerini kullanabilirler. Merkez Mühendislik Binası, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Kimya Bölümü, Fizik Bölümü, Matematik Bölümü ve Beşeri Bilimler Binası park yerlerinde Öğrenci Sarı (Yerel) park yeri yoktur.

b)     KAHVERENGİ taşıt pulu ile;

 • Öğrenci Kahverengi (Uydu) taşıt pulu bulunan araçlar; Spor Merkezi yanı (MODSİMMER Uygulama Merkezi karşısı) park yeri, Kıyı Liman Laboratuvarı Güney bölgesindeki Yalıncak Yolu Uydu park yeri, A-2 Metro Kapısı park yeri ve Yurtlar bölgesinde kendilerine ayrılan park yerlerini kullanabilirler. Kütüphane, Kafeterya ve KKM park yerleri ile Bölümlerde öğrencilere ayrılan park yerlerini kullanamazlar. Mesai saatleri dışında (18.00-07.00 Saatleri arasında) ve hafta sonları bölüm park yerlerini kullanabilirler.

2) ÖĞRENCİ VELİ TAŞIT PULU MİSAFİR-2

Bu taşıt pulları 24 saat geçerlidir.

 • Öğrencinin öğrenci taşıt pulu alamaması durumunda velisine en fazla 1 adet taşıt pulu verilir. Veli taşıt pulu bulunan araçları öğrenciler kullanamaz ve araçla yerleşke içerisine park edilemez. Söz konusu durumların tespit edilmesi halinde taşıt pulu iptal edilir.  Öğrencinin kendisine ait araç satın alması veya öğrenci taşıt pulu alması halinde veli taşıt pulu iade edilmelidir.
 • Öğrenci Veli taşıt pulları her eğitim-öğretim yılı başında verilir, aylık olarak ücretlendirilir, belirlenen özel tarih aralığı için geçerlidir ve kullanımına devam edilmek istenmesi halinde her eğitim-öğretim yılı başında yenilenmesi zorunludur.

Son Güncelleme:
29/09/2023 - 15:49