Online Taşıt Pulu Başvuru Sistemi

Öğrenci Sarı ve Kahverengi Taşıt pulu başvurularının elektronik ortama taşınmış olup https://tasitpulu.metu.edu.tr sayfası hizmete açılmıştır. Sarı ve kahverengi taşıt pulları başvuruları için mevcut süreç aşağıdadır.

Kahverengi taşıt pulları;

Lisans ve Lisansüstü öğrenciler için Online başvuru https://tasitpulu.metu.edu.tr sitemi üzerinden başvurularını yapacaklardır.

Sarı taşıt pulları (sınırlı sayıda verildiğinden kontenjan uygulanmaktadır.);

Lisans (1-2-3-4 sınıf) öğrencileri için Bölüm Başkanlıkları,

YDYO (Hazırlık sınıf) öğrencileri için Yüksek Okul Sekreterliği,

Enformatik Enstitüsü öğrencileri için Enstitü sekreterliği, tarafından her eğitim öğretim yılı başında (güz dönemi derslerin başladığı ilk hafta) bölüm kontenjan sayısı kadar talep toplanmaya başlanacaktır. Sarı taşıt pulu almaya hak kazanan öğrencilere, başvuru linkleri e-postalarına iletilecektir.

Lisansüstü öğrencileri için (Enformatik Enstitüsü hariç) Online başvuru https://tasitpulu.metu.edu.tr sitemi üzerinden başvuru yapacaklardır.

1. Sürecin sonraki aşamaları bu davetiye bağlantıları üzerinden elektronik ortamda ilerleyecektir. Öğrenci epostalarının süreç boyunca sıkça kontrol edilmesi sürecin sağlıklı yürümesi için oldukça önemlidir.

2. Her öğrencinin sadece 1 tip taşıt pulu başvuru hakkı bulunmaktadır. Eğer başvuruda değişiklik olursa telefonla bilgilendirme yapılmalıdır.

3. Sisteme girilen bilgilerin doğruluğu sürecin geri kalanında problem yaşanmaması için oldukça önemlidir. Başvurular öncesinde  https://ihm.metu.edu.tr/tr/ogrenci  adresindeki taşıt pulu başvuru koşulları dikkatlice incelenmelidir.

4. Sisteme ilk bilgi girişi tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine girdikleri bilgileri onaylamaları için ODTÜ e-postalarına onay linki gönderilecektir. Onay bağlantısı açıldığında taşıt pulu başvurusu tamamlanmış olacaktır.

5. Başvuru sahibinin onayından sonra sisteme girilen bilgiler taşıt pulu ofisi tarafından incelenecek, olumlu veya olumsuz onay bilgilendirmesi e-postanıza yapılacaktır.

6. Onaylanan sarı ve kahverengi taşıt pulu başvuruları için e-postada gönderilen kod ile başvuru sayfasından sanal pos ile veya bankaya belirtilen hesap numarasına elden yatırılacaktır.

7. E-postada belirtilen zamanda ödeme işlemini sanal pos üzerinden yaptıysanız dekonta gerek olmadan, bankadan yaptıysanız ücreti gösterir dekont ile birlikte taşıt pulu ofisinden taşıt pulunun elden teslim alınması gerekmektedir.

8. Taşıt pulu teslim sürecinde ilgili belgelerin (kimlik, ehliyet, araç ruhsatı, ödeme dekontu) ibrazı gerekmektedir. Bu belgeler olmadan taşıt pulu teslimi yapılmayacaktır.

Taşıt pulu başvuru koşulları ve diğer bilgiler için http://ihm.metu.edu.tr/tr/tasit-pulu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,


Son Güncelleme:
30/09/2022 - 14:35