Üniversitemiz yerleşkesinde özel araçlarını kullanacak olan sürücülerin, kendileri ve yaya güvenliği açısından 13.10.1983 tarih ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğindeki trafik kurallarının yanı sıra aşağıda belirtilen idari önlemler ve kurallara da uymaları zorunludur.

YERLEŞKE İÇİ TRAFİK KURALLARI

1. Yerleşkeye giriş yapan tüm sürücüler Üniversitemiz giriş kapılarında yavaşlamalı ve görevlilerin yönlendirmesine uymalıdır.

2.  Trafik işaretlerine, levhalarına, kasis ve bariyerlere, trafiği yönlendirmekle görevlendirilmiş kişilerin uyarı ve işaretlerine uyulması gerekmektedir.

3. Üniversitemiz yerleşkesinde trafik yaya geçişi öncelikli olduğundan, araçlar yaya geçitlerinde önce yavaşlamalı ve yayaların geçişi bitinceye kadar beklemelidir.

4. Motosiklet-bisiklet sürücü ve yolcularının kasklarını takmaları zorunludur.5. Yerleşke içerisinde sürücü ve araç içerisinde bulunan yolcuların can güvenliği açısından, emniyet kemerlerini takmaları zorunludur.

6. Yerleşke içerisindeki azami hız limitleri; araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu kavşağı, A-4 kapısı ile Rektörlük binası arasında ve Rektörlük Binası ile Çevre Mühendisliği Bölümü arasında bulunan bölgede 30km/s. diğer bölgeler için 50km/s olarak belirlenmiştir.

7. Yerleşke içerisinde hareket halindeyken kural ihlali yapan araç sürücülerinin tespiti halinde, Trafik Amirliği tarafından işlem yapılır ve tekrarı durumunda aracın taşıt pulu süreli veya süresiz olarak makam onayı ile iptal edilir.

8. Yerleşke içerisinde araçlarla konvoy oluşturmak, gereksiz korna çalmak, yüksek sesle müzik dinlemek, alkollü araç kullanmak, direksiyon eğitimi yapmak ve trafik güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunmak yasaktır. Bu tür davranışlarda bulunanların taşıt pulları süreli veya süresiz olarak makam onayı ile iptal edilir.

9. Yerleşke içerisinde yayaların yaya kaldırımlarını ve yaya yollarını kullanmaları zorunludur.

10. Sürücülerin ziyaretçi kartlarını görünür bir şekilde araçlarında bulundurmaları zorunludur.


Son Güncelleme:
29/09/2021 - 16:20